Welcome

Seks i zdrowie

Nigdy nie myślimy o seksie jako o formie wsparcia zdrowotnego. Tymczasem okazuje się, że jest nie tylko ważnym elementem udanego związku, ale również naturalnym lekiem, wyjątkowym kosmetykiem i sposobem na spalanie kalorii. Seks znakomicie poprawia kondycję psychiczną osób, które korzystają z jego dobrodziejstw.

Co takiego dzieje się z ciałem człowieka podczas stosunku seksualnego?

Akt seksualny można podzielić na cztery etapy różniące się między sobą. Pierwszy to podniecenie, podczas którego uwalnia się seratonina inaczej hormon szczęścia. Dzięki temu pobudzony zostaje cały układ nerwowy. Z nadnerczy zostaje uwolniona adrenalina, która przyspiesza tętno i krew zaczyna szybciej płynąć i dostarczana jest do genitaliów żeńskich i męskich, co powoduje wydzielanie dopaminy. W samej pierwszej fazie biorą udział trzy hormony. W drugim etapie uwalniana jest noradrenalina, mająca za zadanie uwrażliwienie narządów płciowych. Sam orgazm to wystrzał oksytocyny do krwiobiegu. Na etapie odprężenia ustaje wydzielanie hormonów i trwa faza uspokojenia i powolnego przygotowania na kolejny orgazm zarówno u mężczyzny, jak i u kobiety.

Wydawałoby się, że taka burza hormonalna podczas orgazmu może mieć niepokojący wpływ na organizm człowieka. Tymczasem badania wykazują, że partnerzy, którzy często korzystają z dobrodziejstw seksu są bardziej odporni na stres, a co za tym idzie związane z tym dolegliwości. Stałe współżycie w związku ma korzystny wpływ na ciśnienie tętnicze i utrzymanie go na właściwym poziomie. Przy czym orgazm gra w tym przypadku niebagatelną rolę. Według lekarzy, udany seks przynajmniej trzy razy w tygodniu znacznie obniża ryzyko chorób krążenia. Kobiety pod wpływem orgazmów lepiej radzą sobie z PMS czyli napięciem przedmiesiączkowym, ze względu na wydzielanie endorfin i oksytocyny podczas samego aktu.

Kolejnym ważnym argumentem na uprawianie seksu jest odporność na przeziębienia. Poziom immunoglobuliny A(igA) wzrasta podczas udanego aktu płciowego, dlatego lekarze doszli do wniosku, że zwiększona produkcja przeciwciał chroni drogi oddechowe przed zakażeniem.

Hormony odpowiedzialne za redukcję stresu, powodują wydzielanie prolaktyny, która jest odpowiedzialna za zdrowy sen. Dzięki temu można się cieszyć długim, przyjemnym okresem odpoczynku sennego. Zazwyczaj po seksie chce się spać, teraz już wiadomo, kto jest za to odpowiedzialny.

Seks jest lepszy niż siłownia, a że wiąże się ze wzmożoną aktywnością fizyczną, jest to znakomity sposób na spalanie kalorii. Więcej oczywiście zużywa osoba bardziej aktywna, nie mniej jednak korzystają obydwoje partnerzy. Jest to więc dodatkowy, ważny argument przemawiający na korzyść ćwiczeń w sypialni.

W przypadku mężczyzn seks ma wpływ na działanie antynowotworowe. Panowie, którzy częściej uprawiają seks mają mniejsze ryzyko zachorowania na raka prostaty. Istotny jest wytrysk nasienia, dlatego wszelkiego rodzaju akty, które się nim kończą mają niebagatelny wpływ na zdrowie. W przypadku kobiet wytrenowanie mięśni Kegla wpływa na komfort życia.